Najverjetneje ste že kdaj kje uspeli prebrati ali pa slišati, da so dateljni lahko kar precej velika doza zdravja. So zelo sladki sadeži, ki rastejo na datljevih palmah. Slednje veljajo za dokaj stare kulturne rastline, ki so dosti razširjene. Zanimivo pa je, da njihov pravi izvor sploh ni znan. Še najverjetneje je, da izhajajo iz severne Afrike in oaz Bližnjega vzhoda.
Na sploh veljajo dateljni za izjemno zdrav sadež. Na naše telo imajo namreč zelo dobre vplive. Ohranjajo na primer raven sladkorja v krvi, pomagajo pri dobri prebavi, zmanjšujejo nastanek srčnih bolezni, preprečujejo anemijo, tudi sicer izboljšujejo celotno zdravstveno počutje.
Dobra alternativa belemu sladkorju
Zagotovo so dateljni več kot dobra alternativa belemu sladkorju. Zelo pogosto se namreč uporabljajo za pripravo zdravih presnih sladic. Kljub temu pa z uživanjem tovrstnih sadežev ne gre pretiravati. Samo en sadež vsebuje kar od 50 do 70 kalorij. To je odvisno zlasti od same velikosti sadeža.
Sicer pa so dateljni zelo dober vir beljakovin. So zelo pomembni pri uravnoteženi prehrani. Zelo dobro pomagajo pri prebavi. Vsebujejo še dosti železa, kar našim krvnim celicam pomaga pri prenašanju kisika v prav vse dele telesa. Posledično se izboljšuje delovanje kisika. Ko vam primanjkuje železa, se to dobro pokaže tudi v izčrpanosti. V takšnem primeru vam bodo dateljni zagotovo odlično koristili.
V dateljnih je tudi kar nekaj kalija
Najverjetneje ste slišali tudi to, da so dateljni precej dober vir kalija. Na 100 gramov sadeža namreč dobimo kar 600 miligramov kalija. Strokovnjaki pa so mnenja, da bi morala prav vsaka odrasla oseba na dan zaužiti okoli 3500 miligramov kalija. Če ga je v telesu namreč premalo, to pomeni povečano tveganje za nastanek povišanega krvnega tlaka, srčne kapi in ne nazadnje še drugih bolezni srca.
Lahko torej trdimo, da dateljni lahko dobro poskrbijo za naše celostno zdravstveno stanje. Poleg omenjenih hranil vsebujejo še vire kalcija, vitamina B6 ter magnezija.